Drogi rodzicu.
Proces adaptacji Państwa dziecka w nowym środowisku, to również stres dla Was. Chcemy być dla Państwa wsparciem w tym ważnym okresie. Dlatego przygotowałyśmy krótki poradnik, w którym zawarte zostało kilka najważniejszych wskazówek, ułatwiających rozpoczęcie tego nowego etapu w życiu Waszej rodziny.
- Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, powiedz dziecku, kiedy je odbierzesz (nie mów: „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po obiedzie/po leżakowaniu”.Jest to dla dziecka dobra miara czasu gdyż wie, kiedy są posiłki.)
- Kiedy Twoje dziecko płacze przy rozstaniu – bądź silny – nie ulegaj pokusie zabrania dziecka do domu, to odwlecze adaptację dziecka w nowym środowisku. Zwykle jest tak, że jedno ustępstwo rodzica sprawia, że wcześniej czy później dziecko postawi na swoim i zostanie w domu na dłużej.
- Nie obiecuj: „jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”. Raczej wręcz dziecku drobny upominek z okazji zostania przedszkolakiem.
- Nie wymuszaj na dziecku, aby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu; to powoduje niepotrzebny stres, poczekaj aż samo zacznie rozmowę. To może nastąpić dopiero po miesiącu, a nawet później. Czytaj informacje umieszczane na tablicy grupy, zaglądaj na stronę internetową placówki.
- Jeśli dziecko przy pożegnaniu bardzo płacze, rozwiązaniem może być, aby przez pierwszy okres do przedszkola odprowadzał je ktoś inny.
- Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że dziecko płacze. Takie zachowania są u dziecka rozpoczynającego funkcjonowanie poza środowiskiem rodzinnym zupełnie normalne. Jednak kiedy dziecko zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania go w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.
- Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując jego uwagę czymś miłym i pozytywnym. Bądź pewien, że w przypadku, kiedy Twoje dziecko nie będzie potrafiło poradzić sobie ze stresem i emocjami, od razu Cię powiadomimy.
- Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre.Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.
- Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia więc doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.
- Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, bądź coś Cię zaniepokoi, zwróć się bezpośrednio do opiekuna. Unikaj mówienia o Twoich obawach przy dziecku. Jesteś dla niego najważniejszą osobą i autorytetem: Twoje emocje bardzo na nie wpływają.
PAMIĘTAJ, ŻEGNAJ I WITAJ SWOJE DZIECKO ZAWSZE Z UŚMIECHEM 🙂